WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JEZIORANY

Tydzień Zdrowia

KOPERNIK.TV
Profilaktyka zdrowia, promocja zdrowego stylu życia, spotkania, wykłady – te wydarzenia towarzyszyły Tygodniowi Zdrowia zorganizowanemu w stolicy Warmii i Mazur przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie.

Pomiar pola elektromagnetycznego telefonów komórkowych, wszystko na temat kleszczy, pokazy pierwszej pomocy. Te i wiele więcej zagadnień związanych z profilaktyką zdrowia i higieny życia codziennego przekazywali mieszkańcom Olsztyna pracownicy i eksperci Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podczas Tygodnia Zdrowia. Wszystko to miało na celu nie tylko edukację, ale również prezentację wszystkiego, czym zajmuje się popularny Sanepid.

„My zajmujemy się zdrowiem i życiem człowieka zanim się narodzi, a w związku z tym kontrolujemy szpitale i oddziały położnicze, a więc badamy, w jakich warunkach przychodzą na świat młodzi Polacy. My zajmujemy się szczepieniami, przez całe życie tego człowieka młodego aż do dojrzałości. Badamy wodę, którą pije, badamy jedzenie, które spożywa, zajmujemy się też po trosze powietrzem, zajmujemy się warunkami, w jakich uczeń się uczy, my jesteśmy na stanowiskach pracy w przemyśle i nie tylko” - wymienia Janusz Dzisko, Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Nasze zdrowie i bezpieczeństwo leży w rękach wysoko specjalistycznej kadry Sanepidu, która swoją wiedzą dzieliła się z mieszkańcami Olsztyna przez cały tydzień. „Zaproponowaliśmy, aby mieszkańcy mieli możliwość odwiedzić naszą stację, zwiedzić laboratorium, zapoznać się z charakterystykami poszczególnych chorób, które są najczęstsze. Tydzień Zdrowia ma przede wszystkim wymiar edukacyjny” - mówi  Radosław Gruss, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Wykłady towarzyszące Tygodniowi Zdrowia miały niezwykle szeroką tematykę – od zdrowego budownictwa, poprzez wpływ telefonów komórkowych na nasze zdrowie, zdrowotne aspekty spożywania suplementów, po wiedzę na temat bardzo na czasie – kleszcze i choroby, jakie wywołują. Mieszkańcy Olsztyna mieli możliwość zwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria epidemiologiczno-kliniczne, skorzystać z porad ekspertów, ale przede wszystkim przekonać się, jak wielki wpływ na bezpieczeństwo naszego życia mają służby sanitarne Sanepidu.