Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JEZIORANY

Scrabble nad jeziorem

GMINA ŚWIĘTAJNO
Ten turniej w gminie Świętajno to już tradycja. Za nami 9. edycja „Scrabble nad jeziorem” w Piasutnie.

Scrabble to jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie. Wymyślona została w 1931 roku przez Alfreda Buttsa w Stanach Zjednoczonych. Polega na układaniu kolejnych słów na specjalnej planszy tak, by wykorzystać przynajmniej jedną literę, która już się na niej znajduje. Gracz, który nie może ułożyć kolejnego słowa, albo pasuje, albo wymienia litery. Ułożone słowa są punktowane, a grę wygrywa ten zawodnik, który uzbiera największą liczbę punktów.

Tak pokrótce brzmią zasady Scrabble – gry, która jest bardzo popularna także w Polsce, a jeden z turniejów o randze krajowej organizowany jest w Piasutnie w gminie Świętajno. „Tradycję mamy około dziesięcioletnią. Członków, fluktuacja jest, ale stałych to jest około piętnaście-dwadzieścia osób” – mówi Jerzy Krzyżewski, prezes klubu scrabble „ABC Piasutno”.

W 2022 roku w turnieju „Scrabble nad jeziorem” wzięło udział pięćdziesięcioro graczy z różnych części Polski. „Atmosfery na turniejach są super. Tu jest naprawdę jeden z lepszych turniejów, na które ja jeżdżę” – mówi Katarzyna Dębska z Ostródy. „Wszystko, co najlepsze latem. Wieś, przyroda, no i jeszcze możliwość spędzenia czasu przy Scrabble'ach, to w ogóle pełnia szczęścia” – dodaje Marianna Kozłowska z Białegostoku.

Zawodnicy, poza ogromnym zasobem słów oraz sprytem, musieli także mierzyć się z czasem. „20 minut na grę dla każdego z graczy, dlatego zazwyczaj jedna runda trwa około godziny, bo 20 minut jeden gracz, 20 minut drugi gracz, ale do tego jeszcze jest czas potrzebny na sumowanie i liczenie wartości punktowych” – wyjaśnia sędzia turnieju Miłosz Wrzałek.

Turniej „Scrabble nad jeziorem” w Piasutnie to już tradycja. „Jest to dziewiąty turniej. Liczba ta mówi sama za siebie i to jest chyba najlepsza promocja. Mamy tutaj zawodników, którzy przyjeżdżają praktycznie od początku, a więc przez 9 lat, mamy zawodników nowych. I myślę, że to środowisko robi nam bardzo dobrą promocję, jeśli chodzi o całą gminę” – podkreśla Alicja Kołakowska, wójt gminy Świętajno.

W trwającym dwa dni turnieju najlepszy okazał się Kamil Górka z Krakowa. Drugie miejsce zajął Franciszek Łysek z Warszawy, a trzecie Mariusz Skrobosz, również z Warszawy.